A A A

W roku kalendarzowym 2010 Stowarzyszenie "Rybnik-Europa" podjęło się następujących działań:

Wspólne sprawozdanie sekcji: niemieckiej i francuskiej

W dniach 17 - 21 czerwca 2010 r. odbyła się trzecia edycja DNI RYBNIKA. Jak w latach ubiegłych cykl imprez kulturalnych i rekreacyjnych obejmował całe miasto. W programie przewidziano takie atrakcje jak: koncerty rockowe, muzyki poważnej, jarmark śląski, korowody dzielnic rybnickich i wiele innych wydarzeń. Koordynatorem i organizatorem Dni Rybnika było Miasto Rybnik oraz podległe mu instytucje. Nasze stowarzyszenie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, wzięło na siebie zadanie zorganizowania programu i pobytu dla zagranicznych delegacji z zaprzyjaźnionych miast. Do naszego miasta zjechało ponad 150 osób z wielu krajów Europy. Delegacji z Mazamet przewodził mer Laurent Bonneville, z Lievin wicemer Daniel Dernoncourt, z Dorsten wiceburmistrz Heinz Denniger, z Eurasburga burmistrz Michael Bromberger, z Larissy Lena Ksenopoulou, z Newtownabbey zastępca burmistrza Vera McWilliam, z Karwiny zastępca primatora Dalibor Zavacky, z Baru zastępca mera Leonid Wojtowicz, z Iwano?Frankiwska zastępca mera Jarosław Jaczyszyn i z Topolczan primator Peter Balaz. Niestety w tym czasie delegacje z Rejonu Wileńskiego (Litwa) oraz Saint Vallier (Francja) nie mogły wziąć udziału. Członkowie oficjalnych delegacji z Niemiec, Francji, Irlandii Pn, Ukrainy, Czech, Słowacji i Grecji mieli swój indywidualny program: prezentacja wszystkich delegacji miała miejsce w "Szkole Szafranków" (18.06), goście zwiedzili Rybnik, pojechali śladem najważniejszych inwestycji w mieście (19.06), odwiedzili również Muzeum Browarnictwa w Tychach (20.06). Uczestniczyli wspólnie z rybniczanami w imprezach Dni Rybnika. Głównie jednak brali udział w części przygotowanej przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu "Silesian Rybnik Invites - śląski Rybnik zaprasza europejskich przyjaciół".

Orkiestry dęte z Dorsten, Eurasburga, Larissy i Lievin uczestniczyły w XIX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA LIRA. W Rybniku i kilku innych miastach województwa śląskiego wystąpiło 19 orkiestr, z czego w konkursie wzięło udział 10 zespołw ? z Niemiec (2), Francji, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Grecji, Węgier i Polski. Zwyciężyła orkiestra z Budapesztu "Keil Erno" pod dyrekcją Tibora Kovacsa, przyznano też Złote, Srebrne i Brązowe Pasma, wyróżnienia indywidualne dla instrumentalistów oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta, którą otrzymał dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Aleksander Fojcik. Festiwal zgromadził rekordową liczbę zespołów tanecznych - do konkursu mażoretek, który po raz pierwszy tego roku nosił nazwę Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek, przystąpiły 22 zespoły. Grand Prix i Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kat. starszej zdobył Zespół Taneczny "Uśmiech" z Tworkowa, w kat. młodszej zwyciężyły mażoretki "Michelle" - kadetki z Karwiny -  ich starsze koleżanki z tego samego miasta wywalczyły drugie miejsce. Sukces odniosły mażoretki "Astra" z Niedobczyc, zdobywając w młodszej kategorii II miejsce. Zainicjowana przez Mariana Wolnego impreza rozwija się, a orkiestry prezentowały w tym roku wyjątkowo wysoki poziom, co podkreślił przewodniczący jury prof. Alojzy Kopoczek.

Oficjalne delegacje uczestniczyły w programie przygotowanym przez nasze stowarzyszenie: 18 czerwca (godz. 12.00) dokonano otwarcia wystawy malarskiej w Rybnickim Centrum Kultury. Zaprezentowane zostały prace plastyczne artystów z niemieckiego Eurasburga. Uczestnicy wernisażu mieli okazję oglądać wzorowane na sławnej "szkole monachijskiej" olejne miniatury Petera Lugera, delikatne akwarele Lilo Webera oraz wymagające prawdziwej benedyktyńskiej cierpliwości malarstwo nawiązujące do średniowiecznej sztuki iluminacji książkowych Klausa Dietera Kohlera. Wystawę otwierał osobiście Peter Luger w towarzystwie prezydenta Adama Fudalego oraz burmistrza Michaela Brombergera i przewodniczącej zaprzyjaźnionego stowarzyszenia z Eurasburga - Rosemarie Truscher. Wystawa zakończona została dopiero 28 czerwca 2010 r.

Kolejnym punktem programu (18.06) naszego projektu była debata pt. "Ubóstwo w zjednoczonej Europie XXI - fakt czy mit" z udziałem delegacji z Dorsten - wiceburmistrz Heine Denniger i przewodniczący stowarzyszenia Koła Przyjaciół Rybnika - Hans-Joachim Thelen, Eurasburga - burmistrz Michael Bromberger i przewodnicząca stowarzyszenia Rosemarie Truscher, Mazamet - mer Laurent Bonneville i przewodniczący stowarzyszenia Jacques Beaulieu orazi Rybnika - przewodniczący stowarzyszenia Roman Widerski, koordynator Arkadiusz Skowron oraz opiekunowie i tłumacze naszego stowarzyszenia. Debata była prowadzona w języku francuskim. Z dyskusji wynikało, że we wszystkich krajach, również tych uważanych za bogatsze, istnieją dysproporcje i obszary biedy. Dyskutanci dzielili się doświadczeniami w rozwiązywaniu tego problemu. Jednak uwarunkowania ekonomiczne i prawne w każdym kraju, a nawet Landzie (Bawaria, Pn. Nadrenia Westfalia) nie pozwoliły wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Bezpośrednio po debacie uczestnicy zostali zaproszeni na uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy naszym stowarzyszeniem a odpowiednikami z Francji. Dokumenty sygnowali przewodniczący Stowarzyszenia Rybnik-Europa Roman Widerski oraz Jacques Beaulieu z Mazamet i wicemer Lievin Daniel Dernoncourt. Asystowali prezydent Adam Fudali oraz mer Mazamet Laurent Bonneville. Tę podniosłą uroczystość zakończono najważniejszym punktem niniejszego projektu tj. Międzynarodowym Wieczorem Integracyjnym, który odbył się w sali Cechu Rzemiosł Różnych. W spotkaniu wzięło udział około 250 osób, w tym delegacje oficjalne, członkowie orkiestr dętych oraz władze Rybnika i członkowie stowarzyszenia RYBNIK-EUROPA. Następnego dnia goście na zaproszenie prezydenta miasta zwiedzały Rybnik i najważniejsze inwestycje rowadzone w naszym mieście. W godzinach popołudniowych nasi goście brali udział jako jury w ocenie prezentacji dzielnic z okazji Korowodów, które są tradycyjnie oragnizowane w ramach rybnickich dni. W niedzielę (20.06) chętni goście z miast partnerskich skorzystali z zaproszenia na wycieczkę do Muzeum Browarnictwa w Tychach. Pierwotnie planowany był wyjazd do Krakowa lub Oświęcimia, jednakże ze względu na napięty program pobytu wycieczka musiała być zrealizowana tego dnia do godziny 15.00. Stąd zmiana, ale sami uczestnicy chwalili sam wyjazd, który był przeprowadzony w taki sposób, że podzielono uczestników w grupy językowe (francuski, niemiecki, angielski i rosyjski) tak, aby odbiór był jak najprzystępniejszy dla zwiedzajacych.

Planowane wcześniej DNI DORSTEN w Rybniku, które miały być obchodzone w tych samych dniach co DNI RYBNIKA na wniosek stowarzyszenia Freundeskreis Rybnik e. V z Dorsten przeniesione zostało na dni 12-15 czerwca 2010 r. Strona niemiecka doszła do wniosku, że przy tak bogatym programie DNI RYBNIKA obchody DNI DORSTEN zostaną "zagłuszone" i ich wymiar w ogóle nie będzie odczuwalny przez mieszkańców Rybnika. Z tego powodu stowarzyszenie z Dorsten zaproponowało zorganizowanie cyklu koncertów orkiestry dętej Saint Antonius w weekend porzedzający DNI RYBNIKA. Orkiestra koncertowała ośmiokrotnie w czterech dzielnicach Rybnika, tj.: Niewiadomiu, Niedobczycach Maroko-Nowiny i centrum. Orkiestra składała się z 25 muzyków, w tym dyrygenta. Przyjechali także i uczestniczyli czynnie także członkowie stowarzyszenia w liczbie 14 osób. Jednakże ze względu na termin przeprowadzenia imprezy DNI DORSTEN nie są brane pod uwagę przy rozliczaniu ninieszego projektu

Sprawozdanie przygotowały: Mariola Komarek i Katarzyna Jarska