A A A

Od 2004 r. nasze stowarzyszenie i Freundeskreis RYBNIK e.V. na przemian współorganizują dni miast w Rybniku i Dorsten. Organizacja obejmuje prezentację dorobku kulturalnego i sportowego zaprzyjaźnionych miast pn. Dni Dorsten w Rybniku i Rybnik Tage in Dorsten. W roku 2018 Dni Rybnika odbyły się w Dorsten tak, a w roku 2020 w Rybniku i była to ostatnia edycja przed pandemią. Wyjątkowy był rok 2019, ponieważ 25 lat wcześniej została podpisana umowa o współpracy partnerskiej między Rybnikiem a Dorsten. Ceremonia podpisania umowy odbyła się na uroczystej sesji Rady Miasta Rybnika w dniu 15 kwietnia 1994 r.

Do spotkania mieszkańców obu miast doszło w dniach 1 - 4 czerwca 2023 r. w Dorsten. W tym roku Dni Rybnika były wkomponowane w święto Starego Miasta. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób zaangażowanych po obu stronach, w tym delegacja oficjalna Miasta Rybnika z wiceprezydentem Januszem Koperem i radnymi Miasta Rybnika.

Grupy: taneczna z Młodzieżowego Domu kultury i sportowa z Rybnickiego Klubu Piłkarskiego Szkółka Piłkarska oraz przedstawiciele naszego stowarzyszenia. Podczas Dni Rybnika w Dorsten grupa taneczna z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowała się na scenie Rynku w Dorsten i wzięła udział we wspólnych spotkaniach i warsztatach tanecznych z młodzieżą niemiecką. Z kolei piłkarze rozegrali w sobotę 3 czerwca turniej piłkarski. W systemie rozgrywek każdy z każdym - mecz i rewanż nasi zawodnicy wygrali turniej z dwoma drużynami tj. Wulfen oraz drużyną składającą się z zawoników Ukraińskich. Wszyscy uczestnicy otrzymali od naszego stowarzyszenia pamiątkowe koszulki.

01.06.2023 przybycie gości do Dorsten i powitanie Przedstawienie programu wizyty z późniejszym omówieniem przebiegu pobytu Spotkanie w hotelu kolacja ze wszystkimi zaangażowanymi 02.06.2023 Wspólne treningi piłkarzy z partnerskim klubem z Niemiec oraz obu grup tanecznych Obiad Zajęcia rekreacyjne (pływanie, rajd miejski) Udział w uroczystości związanych ze świętem Starego Miasta. Ceremonia w Treffpunkt Altstadt (Auf der Bovenhorst 9) - Oficjalne powitanie gości z Rybnika i przedstawicieli miasta Dorsten - Występ taneczny grupy dziewcząt z MDK 03.06.2023 Turniej piłki nożnej z udziałem drużyn z Dorsten, Rybnika i Ukrainy Trening grup tanecznych z obiadem Finisaż wystawy rybnickich malarek Marii Malczewskiej, Dominiki Stach i Sabiny Wyskiel w lokalu Franz Występ zespołów tanecznych z Dorsten i Rybnika na scenie Festiwalu Starego Miasta w centrum miasta Wspólny wieczór finałowy ze wszystkimi uczestnikami 04.06.2023 Śniadanie ze wszystkimi zaangażowanymi Ewaluacja spotkania - dyskusja na temat projektu i perspektyw na przyszłość pożegnanie i wyjazd. Stowarzyszenie nasze otrzymało dotację z Miasta Rybnika oraz z fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.