Razem ze Stowarzyszeniem SZTUKMISJA uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki mowy ciała oraz innych pozawerbalnych środków komunikacji
Termin: 21 kwietnia 2012
Godziny: 10:00 - 13:30
Cele warsztatu:
-
zapoznanie uczestników z szerokim spektrum komunikacji pozawerbalnej
-
uwrażliwienie na różnorodność interpretacji języka ciała wynikającą z różnic kulturowych (ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Portugalii i Wielkiej Brytanii)
-
pokazanie możliwości, jakie niesie w sobie pantomima w sytuacjach, gdy komunikacja werbalna jest niemożliwa bądź utrudniona
Zakres tematyczny szkolenia:
-
Co mogą zdradzić twoje ramiona czyli uniwersalny język ciała.
-
Gdzie się kryje 80% naszych zdolności komunikacyjnych czyli pozawerbalne sposoby komunikacji.
-
Napluj mi na głowę, a poczuję się błogosławiony czyli różnice kulturowe w interpretacji określonych gestów.
-
Nie rzucaj się nowopoznanemu Anglikowi na szyję czyli język ciała mieszkańców Portugalii, Wielkiej Brytanii i Polski.
-
Co robić gdy zabraknie słów czyli podstawowe zagadnienia z zakresu pantomimy.
-
Od gadania do działania czyli ćwiczenia praktyczne.
Materiały szkoleniowe:
- prezentacja zawierająca podstawowe pojęcia związane z tematyka szkolenia i przykłady wizualne
- praktyczne ćwiczenia
Cieszysława Cieślar-Żółtko - z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej, anglistka, aktorka mim (państwowy Dyplom Związku Artystów Scen Polskich). Instruktorka Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu i poprawnej wymowy. Jako tłumacz współpracowała z Teatrem Starym w Krakowie, zarówno przy pracy nad spektaklami jak i przy przekładach sztuk teatralnych. Od początku lat 90 zaangażowana w działalność artystyczną związaną z pozawerbalnymi środkami przekazu (pantomima, teatr ruchu, taniec). Członek międzynarodowej grupy teatralnej „Take It to the Streets”, z którą odwiedziła Danię, Niemcy, Szwecję, Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, Litwę, Łotwę, Estonię, Holandię i Stany Zjednoczone.
Monika Wierzbicka – z wykształcenia anglistka, ukończyła również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i kurs dla menadżerów projektów. Jest absolwentką Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu i członkiem zarządu Stowarzyszenia Sztukmisja. Posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji spektakli teatralnych, organizacji tras koncertowych i w zarządzaniu projektami artystycznymi. Prowadzi warsztaty z pantomimy i pracy z maską teatralną.