Sprawozdanie z wyjazdu pomocowego grupy fachowców na Ukrainę przedsięwzięcie to zorganizowaliśmy wspólnie z Sekcją Wschodnią stowarzyszenia współpracy Międzynarodowej „Rybnik - Europa”, z siedzibą w Rybniku.
W dniach 16. 03. 2010 r.do 21. 03. 2010 r do zaprzyjaźnionych Przemyślan na Ukrainie, wyjechała delegacja fachowców - wolontariuszy dwoma własnymi samochodami osobowymi:
Koledzy:
- Sojka Tomasz Rybnik
- Niewęgłowski Krzysztof Rybnik
- Kalinowski Adam Rybnik
- Pilich Henryk Rybnik
- Jacek Kacperski Wodzisław
- Rzeszótko Stanisław Kraków
- Sojka Wiesław Rybnik
Panowie fachowcy podzielili się na cztery zespoły robocze, wg potrzeby wykonania niezbędnych prac w klasztorze i na terenie wiosek i parafii przynależnych zaprzyjaźnionym księżom Salezjanom – Misjonarzom na wschodzie.
Krzysiu i Jacek – cięcie, spawanie i montaż przęseł ogrodzenia świetlicy w Mitulinie. Remont dwóch samochodów parafialnych, drobne remonty i naprawa zabytkowych drzwi w kościele.
Stasiu i Henryk – skuwanie „głuchych i zawilgoconych tynków”, oraz nakładanie nowych w budynku oratorium – świetlicy dla dzieci i młodzieży w Przemyślanach. Tę świetlicę zaadoptowano ze starej hali fabrycznej przed pięciu laty, przy istotnym naszym udziale. Wykonano wówczas spory remont i przebudowano ściany wg potrzeb świetlicy. Obecny remont jest wymagany ze względu, iż w tej świetlicy „wre życie – jak w mrowisku”, a tym samym zużywa się i niszczy, co jest nieuniknione.Tomek i Adam – wykonali cięcie i transport z lasu, zakupionego drewna na opał. Następnie wykonali szczegółowe obmiary i projekt adaptacji wolnego pomieszczenia na toalety i prysznice w klasztorze. Ta potrzeba zaistniała, ponieważ wszelkie grupy, szczególnie młodzieży przebywającej coraz częściej w klasztorze na noclegach, /klasztor salezjański otwarty jest szczególnie na młodzież/, wymagają warunków bardziej europejskich, a nie tych /z szacunkiem oczywiście/ które były w czasie przed 450-ciu laty, kiedy to w klasztorze mieszkało kilku mnichów. Tę adaptację zamierzamy przeprowadzić również we współpracy z Wychowankami Salezjańskimi, oraz Sekcją Wschodnią Stowarzyszenia współpracy Międzynarodowej „Rybnik - Europa”, we własnym zakresie. Księża poniosą tylko koszty materiałów budowlanych. Współpraca z rybnickim stowarzyszeniem, na kilku płaszczyznach, od kilku lat układa się znakomicie. Przynosi w rezultacie wiele dobrych owoców „Pro Publico Bono”.
Kolega Wiesław, Prezes Z.G.SBWS - miał zadanie organizacyjne i merytoryczne. Od kilku lat koordynujemy „Wymianę Młodzieży” pod hasłem „co nas łączy…?”, pomiędzy szkołami Ukrainy i Polski. Już rybnickie Liceum im. Mikołaja Kopernika kontynuuje tę wymianę od 6 lat, ze szkołą w Stanisławowie na Ukrainie. Zespół szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, również od kilku lat prowadzi tę akcje ze Szkołą powszechna nr 24 w Stanisławowie.
Tym razem chodzi o wymianę młodzieży pomiędzy szkołami Liceum Zawodowe w Przemyślanach Ukraina, a Zespołem Szkół Salezjańskich w Zabrzu.
Trzeba wiele wysiłku organizacyjnego, aby ten historyczny program był realizowany. Odbyły się spotkania w Dyrekcji Liceum w Przemyślanach. Wizyta w Konsulacie Rzeczy Pospolitej Polskiej we Lwowie. Sporo dokumentów i spraw niezbędnych, aby spotkania młodzieży w Polsce i na Ukrainie mogły dochodzić do skutku, i przynosić zamierzone efekty.
Podczas tego pobytu na Ukrainie, odwiedzono również Rodzinę p. Beńko w Stanisławowie. Mieszka ze staruszką Mamą Stanisławą, wychowuje od kilkunastu lat niepełnosprawnego syna Artura. Artur ukończył w systemie indywidualnym Szkołę Podstawową. Zaistniała potrzeba wyposażenia ich w zestaw komputerowy, aby Artur mógł kontynuować dalszą naukę. Artur porusza tylko rękoma. Stąd potrzeba niezbędna posiadania komputera do pracy.
Sekcja Wschodnia rybnickiego stowarzyszenia poprosiła ogólnie o pomoc w tej sprawie. Pomógł nam Kapłan katolicki, Senior, /prosił aby nie ujawniać/ ufundował co prawda używany, lecz dobry zestaw komputerowy, wraz z drukarką wielofunkcyjną. Przewieźliśmy ten sprzęt z Rybnika do Stanisławowa. Sprzęt został zainstalowany i już pracuje.
Spotkanie z gościem
Dnia 15. 03. 2010 r. w siedzibie stowarzyszenia „Rybnik - Europa” w Busido, odbyło się spotkanie Zarządu Głównego wraz z członkami stowarzyszenia, z miłym gościem Salezjaninem - Ks. Proboszczem Piotrem Smolką, który od 17 lat pracuje w Przemyślanach na Ukrainie. Spotkanie to zorganizował ZG SBWS Inspektorii Krakowskiej.
Na spotkaniu ks. Piotr opowiadał o swej heroicznej pracy na zupełnie dziewiczych terenach w kontekście odradzającej się duchowości na obszarze postkomunistycznej Ukrainy. Ksiądz swym pogodnym usposobieniem, ze szczególnym ogniem w oczach, przybliżył nam tamtejsze sprawy. Sprawy które bardzo często dotykają egzystencji człowieka w szerokim znaczeniu. Odradzająca się duchowość wśród ludzi, którzy do dziesiątek lat czekali na możliwość wyzwolenia swych myśli i Wiary. Trzeba im pomóc wyrwać się z tej wieloletniej stagnacji. Misja księży Polaków, w tej grupie ks. Piotra, a także nasz pomocowy pobyt na tych ziemiach, wśród Tych ludzi, również staje się swoistą Misją.
Tak widzimy te sprawy. W tym kierunku kierujemy swe działania wraz z innymi życzliwymi podmiotami, szczególnie z Sekcją Wschodnią Stowarzyszenia „Rybnik - Europa”.
Na spotkaniu z Ks. Proboszczem Piotrem zupełnie dobrowolnie zebrano pewną kwotę pieniędzy. Wspólnie z gościem zakupiono w naszych rybnickich sklepach sporo najpotrzebniejszych w klasztorze produktów, i przewieziono na Ukrainę.
W imieniu pracujących tam Kapłanów i obdarowanych ludzi, przekazujemy serdeczne podziękowania. A od Kapłanów zapewnienie o szczególnej modlitwie w intencji swych Dobrodziejów.
Plany i zamierzenia które Sekcja Wschodnia wspólnie z Wychowankami Salezjańskimi postawiła przed sobą do realizacji jeszcze w tym roku, są ambitne. Potrzeby wyłaniają się jak grzyby w wilgotną ciepłą noc. W miarę możliwości, życzliwości i zrozumienia innych, może uda nam się wspólnie, wiele z tych zamierzeń zrealizować.
Ukraina Kolonie letnie
W dniu 13 marca 2010 r. /sobota/ odbyło się spotkanie Kadry wychowawczej, organizowanych wspólnie przez Wychowanków Salezjańskich oraz Sekcję Wschodnią rybnickiego stowarzyszenia, kolonii letnich w przemyślanach na Ukrainie, dla tamtejszych dzieci i młodzieży. Jest to forma wypoczynku obozowo - stacjonarna. Kolonia trwa 14 dni. W tym kilka dni dzieci przebywają w salezjańskim domu parafialnym, aby potem wyruszyć na dwudniowe obozy pod namiotami w poszczególnych wioskach, skąd dzieci na kolonię przyjechały. Są to wioski: Dunajew; Mitulin; Ławra w Uniowie; Chlebowice; Swirż z zamkiem Potockich. Wówczas to, przy wieczornych ogniskach zbierają się zapracowani dniem Rodzice. A dzieci im śpiewają i częstują kiełbaskami z ogniska.
Na spotkaniu w siedzibie MOSiR, z inicjatywy dyr. MOSiR-u mgr Rafała Tymusza, który jest jednocześnie kierownikiem rybnickiej Sekcji Wschodniej, a którym to spotkaniu wziął również udział Zarząd Główny SBWS, spotkali się terapeuci zawodowi, Komendanci, oraz wychowawcy-klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach, /specjalnie przez nas zaproszeni na to spotkanie i dowiezieni z Seminarium, za wcześniejszą zgodą Ojca Duchownego. Wychowankowie Salezjańscy i Klerycy z Katowic będą pełnić funkcje wychowawcze, opiekuńcze i organizacyjne na tej kolonii. Zaś Stowarzyszenie „Rybnik-Europa” pełni obowiązki kwatermistrzowskie i logistyczne. Niezbędne w takiej formie wypoczynku dzieci i młodzieży, na warunki ukraińskie. Współpraca nasza jest bardzo istotna ze względu na złożoność wielu problemów. Mamy już wszystko w sposób odpowiedzialny – poukładane.
Obecnych na obozie zazwyczaj jest około od 40 – 55 uczestników. Zależne to jest od pogody, zaawansowanych prac w polu i złożonych spraw rodzinnych. /Pilnowanie młodszego rodzeństwa itp./
Sekcja Wschodnia
Wiesław Sojka, mgr Rafał Tymusz