A A A

Od 2004 r. nasze stowarzyszenie i Freundeskreis RYBNIK e.V. na przemian współorganizują dni miast w Rybniku i Dorsten. Organizacja obejmuje prezentację dorobku kulturalnego i sportowego zaprzyjaźnionych miast pn. Dni Dorsten w Rybniku i Rybnik Tage in Dorsten. W roku 2018 Dni Rybnika odbyły się w Dorsten tak, a w roku 2020 w Rybniku i była to ostatnia edycja przed pandemią. Wyjątkowy był rok 2019, ponieważ 25 lat wcześniej została podpisana umowa o współpracy partnerskiej między Rybnikiem a Dorsten. Ceremonia podpisania umowy odbyła się na uroczystej sesji Rady Miasta Rybnika w dniu 15 kwietnia 1994 r.

Na tę Wielkanoc życzyć Wam wypada ciepła domowego, miłości bliźniego, placka wybornego, spokoju świętego w imieniu zarządu życzy Zarząd Stowarzyszenia RYBNIK-EUROPA
Dom Polski w Barze jest miejscem, który przyjął uchodźców z Kijowa. Od początku agresji na Ukrainę w placówce mieszka i żywi się ok. 40 osób. Dyrektorem DP jest Małgorzata Miedwiediewa, która zorganizowała pomoc i wolontariuszy. Pomoc skupia się na wyżywieniu i noclegach, a także zakup ubrań i niezbędnych środków czystości i higieny osobistej. Takie produkty są dostępne w sklepach w Barze, ale ich ceny wciąż rosną. Nasze stowarzyszenie oraz Koło Przyjaciół Rybnika w Dorsten (Freundeskreis Rybnik e.V) zebrali sumę około 11 000 zł, (1840 Euro z Dorsten i 3100 zł z Rybnika), która została dziś przekazana na konto w Domu Polskiego w Barze. Dziękujemy członkom naszego stowarzyszenia i przyjaciołom z Dorsten za wpłacone darowizny. Na zdjęciu powyżej czwarta osoba od prawej - Małgorzata Miedwiediewa.
Nasze stowarzyszenie i Koło Przyjaciół Rybnika w Dorsten rozpoczęło zbiórkę darowizn finansowych na pomoc dla uchodźców z Kijowa i okolic, którzy znaleźli schronienie w siedzibie Domu Polskiego w Barze. Zebrane środki finansowe prześlemy bezpośrednio na konto bankowe Domu Polskiego. Jak oświadczyła Małgorzata Miedwiediewa dyrektor Domu Polskiego - pieniądze będą przeznaczone na jedzenie, środki higieniczne i czystości, ubrania itp.. Szczególnie prosimy o wsparcie te osoby, które odwiedziły Bar i poznali naszych przyjaciół z tej ukraińskiej miejscowości. Prosimy wnosić wpłaty na konto naszego stowarzyszenia z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy". Z góry dziękujemy za wszystkie wpłaty BNP Paribas nr 98 2030 0045 1110 0000 0191 2830 Adres: ul. Floriańska 1 44-200 Rybnik Arkadiusz Skowron - przewodniczący

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy naszym członkom i sympatykom serdeczne życzenia świąteczne oraz

wszelkiej pomyślności w Nowym 2020 roku.

Pamiątkowe zdjęcie przed rondem Dorsten w Rybniku

W 2019 roku obchodzimy 25 lecie partnerstwa pomiędzy Rybnikiem a niemieckim miastem Dorsten oraz 15 lecie konaków pomiędzy stowarzyszeniami działającymi w naszych miastach. Oficjalne kontakty partnerskie przypieczętowali złożeniem podpisów pod wspólną deklaracją burmistrz Heinz Ritter oraz prezydent Rybnika Józef Makosz. Zakładano, że oprócz wymiany młodzieży oraz współpracy w dziedzinie edukacji, kultury czy polityki społecznej, będzie również okazja do zdobycia przez Rybnik doświadczeń, związanych szczególnie z restrukturyzacją górnictwa.

Podkategorie